| Brand Name: | Skyintej |
| Model Number: | MIG 500- Blue |
| MOQ: | 1pcs |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 100000pcs/mon |
The MIG-350 Welding Machine is professional welding equipment designed for workshop construction and steel work applications. This industrial-grade machine delivers reliable performance for demanding maintenance and fabrication tasks.
| Wire Feeder | Dual drive |
| Rated Input Voltage | AC380V |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Input Capacity | 24.3 kVA |
| Welding Current (MIG) | 500 A |
| Welding Current (MMA) | 500 A |
| Wire Diameter | 0.8-1.2 mm |
| Non-load Voltage | 80 V |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Net Weight | 28 kg |
| Machine Dimensions | 565 * 285 * 550 mm |