| Brand Name: | Skyintej |
| Model Number: | MIG 250- Blue |
| MOQ: | 1pcs |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 100000pcs/mon |
The 250A Industrial MIG-250 Welding Machine is a professional-grade welding tool designed for industrial applications. This robust machine delivers reliable performance for MIG welding operations with precision and efficiency.
| Specification | Details |
|---|---|
| Wire Feeder | Single drive |
| Rated Input Voltage | AC220V |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated Input Capacity | 4 kVA |
| Welding Current (MIG) | 150A |
| Welding Current (MMA) | 140A |
| Wire Diameter | 0.8-1.0 mm |
| Non-load Voltage | 60V |
| Rated Duty Cycle | 40% |
| Net Weight | 6.75 kg |
| Machine Dimensions | 415 * 185 * 340 mm |