| Brand Name: | Skyintej |
| Model Number: | PULSE TIG-160A (Pulse Mode TIG Welding) |
| MOQ: | 1pcs |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 100000pcs/mon |
| Specification | Value |
|---|---|
| Suitable voltage range (V) | AC220V±15%, 50/60HZ |
| Rated input current (A) | 27 |
| Rated input power (kVA) | 6 |
| MMA Output current range (A) | 20-140A |
| TIG Output current range (A) | 10-160A |
| Duty cycle T=40°C (%) | 35 |
| U₀ Rated no load voltage (V) | 62 |
| Insulation grade | F |
| Protection class | IP21S |
| Welding rod diameter MMA (mm) | 1.6/2.5/3.2/4.0 |
| Power factor (cosφ) | 0.7 |
| Efficiency (%) | 85 |
| Shell size (mm) | 330*145*210 |
| Machine weight (KG) | 4 |