| Brand Name: | Skyintej |
| Model Number: | PT-31 Plasma Cutting Torch |
| MOQ: | 10pcs |
| Price: | 10 usd/pcs (4m) |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 100000pcs/mon |
| Model | PT-31 |
| Rated Current | 40A |
| Duty Cycle | 60% |
| Compatibility | Fits most mainstream plasma cutters |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Ignition Type | High Frequency Electric |
| Torch Head | Straight |
| Cable Length | 4m / 8m / Customized |
| Max Cutting Thickness | 12mm |
| Application | Carbon Steel, Stainless Steel, Alloy Steel |