| Brand Name: | Skyintej |
| Model Number: | MIG 550- Gray |
| MOQ: | 1pcs |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 100000pcs/mon |
The MIG-550 is a professional-grade 550A MIG welding machine featuring advanced digital display technology and dual IGBT module construction. Designed for industrial applications requiring high performance and reliability.
| Specification | Value |
|---|---|
| Wire Feeder | Dual drive |
| Rated Input Voltage | AC380V |
| Frequency | 50Hz |
| Welding Current (MIG) | 600A |
| Welding Current (MMA) | 550A |
| Rated Input Capacity | 33 kVA |
| Wire Diameter | 0.8-1.6 mm |
| Non-load Voltage | 80V |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Net Weight | 45.55 kg |
| Machine Dimensions | 650 * 326 * 620 mm |