| Brand Name: | Skyintej |
| Model Number: | MIG 350- Blue |
| MOQ: | 1pcs |
| Price: | Negotiable |
| Payment Terms: | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability: | 100000pcs/mon |
The MIG-250 MIG Welding Machine is a professional-grade welding equipment designed for workshop construction and steel work applications. With a 5kg/15kg wire type capacity and 72V operation, this machine delivers reliable performance with a 60% duty cycle for continuous industrial use.
| Specification | Value |
|---|---|
| Wire Feeder | Dual drive |
| Rated Input Voltage | AC380V |
| Frequency | 50Hz |
| Rated Input Capacity | 12.6 kVA |
| Welding Current (MIG) | 330A |
| Welding Current (MMA) | 330A |
| Wire Diameter | 0.8-1.2 mm |
| Non-load Voltage | 80V |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Net Weight | 18.15 kg |
| Machine Dimensions | 550 * 255 * 480 mm |